Students Achievement Banner 29
  Students Achievement
   
  ACHIEVEMENTS
CBSE March 2016 Exam Result
Teachers Achievement
Students Achievement
 
 
Mayor’s Trophy Teen 20-20
Students of Std VI –X participated in the March Past and Silambam demonstration at the Opening Ceremony of Mayor’s Trophy Teen 20-20 on 12th January 2020.
WIINNERS LIST of Mayor’s Trophy Teen 20-20
Name of the Student Category Achievement
Tanay Sagle Karate (Under 17 Boys) First Place
Aayush Choudhari Karate (Under 14 Boys) Second Place
 Harshi Guntha Taekwondo (Under 14 Girls Third Place
Siddhi Shirbate Chess (Under 14 Girls) Second Place
Shruti Purwat Skating (Under 14 Girls) Second Place
Aryan Bagal and Arnav Survanshi Badminton (Under 12 Girls) First Place
FELICITATION OF THE ROLL BALL GIRLS UNDER 17 TEAM

Under 17 Girls Roll Ball Team ,Winner of 2nd Place at Z.P level was felicitated by the Health & Physical Education Department Pimpri Chinchwad on 07th January 2020.



Z.P. Roll Ball Competition 2019-20 Under 17 Girls 2nd Place
1
Ruchita Patil [X-A]
2
Shruti  Purwat[VIII-C]
3
Diya  Patel [X-C]
4
Shravani Bhosale [VIII-B]
5
Muskaan Shaikh [X-A]
6
Aarohi Chakravarty [IX-B]
7
Vidhya Choudhary   [X-C]
8
Shreya Agrawal [X-A]
9
Chaitanya Gauri Battula [VIII-C]
10
Kunjal Tipale [VII-D]

Z.P. Karate Competition 2019-20 (Aayush Chaudhari)

VII-B Under 14 Boys
[Second Place – Weight 45 to 50 kg in Karate]
[Second Place in Chess]

Z.P. Taekwondo Competition 2019-20 (Harshini Guntha)

VII-A Under 14 Girls [Weight 35-38]
[Third Place- Bronze Medal]

Z P Zonal Skating Competition 2019-20 (Smit Sapariya)

X-B Under 17 Boys
[Gold Medal First Place – 3000m, 500 [Road Race] &
1000m Rinc Race & Bronz Medal

Third Place – 500m Rinc Race] Selected for SGFI State

Z P Zonal Skating Competition 2019-20 (Shruti Purwat)
Silver Medal Second Place – 2500m Road Race & 500m & 1000m Rinc Race Selected for SGFI States
Z P Karate Competition 2019-20 (Tanay Sangle)
First Place – Weight 55 to 60 kg
 
INDRADHANUSH 2019
Aditi Rawat of Std IX C, Viren Vyas , Richa Sikchi & Nasreen Nadaf of Std X won the First Prize in the Social Message Advertisement Competition Indradhanush Interschool Competition organized by Sanskrit School Pune
Sr.NO Name of the Student Name of the Event Class Position
1 Amey Tilkare Sanskrit Shloka Recitation IV Second Position
2 Aditi Rawat Social Message Advertisement Competition IX

First Position

3 Viren Vyas
4 Richa Sikchi
5 Nasreen Nadaf
 
MELANGE YOUTH FEST - 2019
Students from Std III- X brought laurels to the school by winning many prizes in the MELANGE Youth Fest 2019 organised by Elpro International School Chinchwad
Sr.No Name of the Event Class Position
1 GROUP SINGING COMPETITION VI –X FIRST POSITION
2 PAPER PLATE DESIGN VI – VIII FIRST POSITION
3 SOLO DANCE IV & V SECOND POSITION
4 BOTTLE DECORATION VI – VIII THIRD POSITION
5 FASHION SHOW VI – X THIRD POSITION
6 GROUP DANCE VII-IX THIRD POSITION
7 RANGOLI VIII & IX SECOND POSITION
8 MARTIAL ARTS [KARATE] III-VIII GOLD – 2 MEDALS
SILVER – 1 MEDAL
BRONZE – 2 MEDALS
 
 
Melange-The Youth Fest 2017
Our students continued to retain the coveted Best School trophy at 'Melange-The Youth Fest 2017-18’, at Global Indian International School, Chinchwad
 
ACHIEVEMENTS AT MELANGE YOUTH FEST

FIRST PRIZE in Debate, Gymnastics, Yoga under 17 category, Karate group A and Mime Act competitions.


SECOND PRIZE in Cooking Without Fire, Karate Group B, Yoga under 16 category, Spell Bee competitions


THIRD PRIZE in Face Painting and Yoga under 14 category competitions

 
Indradhanush 2017
Our students participated in ‘Indradhanush’ 2017 held at Sanskriti school held at sanskriti school on 2nd & 5th august 2017.
Aishika Pandey and Soham Patil of Std V won the second prize in G.K quiz and Shravani Kunjir of Std VII won the Second Prize in Solo Singing.
 
Rhythm 2017
• We won accolades at ‘Rhythm 2017’, an Inter-school Singing and Dancing competition organised by City Pride School Nigdi on Friday 22nd September
• Students of our school won 1st prize in the group folk song competition, 2nd place in group dance competition and 2nd place in semi classical solo singing competition.
 
‘VN’FEST 2017
• Aditi Kulkarni of Std X-C and Ritesh Bhapkar of Std X-A made us proud by winning 1st and 2nd prize in the elocution competition at the      VN’ Fest –2017 organised by the Vidya Niketan School Pimpri.
 
Vivekananda Kendra

Students won prizes in Inter-school Group Singing Competition organized by Vivekananda Kendra

 
STUDENT OF THE YEAR

1.Students of Std X-Rohan Nair,Muskan Rawat, Juily Pachundkar and Aditi Kulkarni won the Best Team Trophy in the Student of the Year    competition held in City Pride school on 31st January 2018.

2.Muskan Rawat won the 1st prize in the analytical round.

 
Shining Sports Stars
Sports, Games and Physical Fitness are an integral part of our school curriculum. In the year 2017, students have shown commendable performance and emerged as winners in the z p level and many have qualified for the district level.
 
Smit Sapariya of Std VIII-B won 2nd place in the CBSE National Level Skating competition and 2nd place at the Zonal level Skating competition and is selected for the State level.
 
 
Chinmay Zodage and Ritesh Bapkar of Std X- A have represented the school at the  State level  Karate championship.
 
Arohi Chakravarty of Std VII-C secured 4th place in  Gymnastics at the Zonal level and has participated in the State level.
 

Aishwarya Patil of Std X-B won 1st place in Carrom at the Zonal level and was selected for the State level

Kunal Pingle & Pratham Mahajan of Std X -B were selected for the Zonal level from the Dodgeball team

   
Mrunal Savant Bhosale of Std X-C has won Silver Medal in the CBSE National Level Aerobics Championship.
 
Competitive Examinations:
1) 32  students from classes IV–X appeared  in the Teri Green Olympiad
2) 13 students from Std X appeared for the National Talent Search Examination.
3) 32 students appeared for the Homi Bhabha science examination. Adhwait Kumar of Std VI  and Chinmay Patil of Std IX     have qualified for the Second Level
4) 28 students appeared for the Elementary Drawing Examination and 11 students appeared for the Intermediate Drawing     Examination    
5) 123 students from Std II to X appeared for the International General Knowledge Olympiad, 193 students for International     English Olympiad, 242 students for National Science Olympiad, 323 students for International Mathematics Olympiad and 66     students for National Cyber Olympiad.
6) In the National Cyber Olympiad students won 9 gold, 9 silver and  9 bronze medals
7) 90 students from Std III to X appeared for the National Science Talent Search Examination (NSTSE) conducted by Unified     Council
8) In the International English Olympiad students won 9 gold, 9 silver and 9 bronze medals
 
The following students won International Topper Medals in International
English Olympiad
NAME STD INTERNATIONAL RANK
Samrudhi Srichandan VIII B 8
Chinmay Amrutkar IX C 23
Prerna Kapoor IX C 39
 
Cyber Olympiad
NAME STD ZONAL RANK
Amey Chandravanshi IX B 2
Shreyas Patil X D 10
     
     
Academic Achievement 2018-19
 
  
ASSESSMENT TIME TABLE  |  PTA  |  CIRCULAR  |  PROFORMA  |  COMMITTEES
  
© All rights reserved | City International School Pimpri
Parents Photo Upload